O kamieniu wiemy dużo!
O kamieniu wiemy dużo!
    Chętnie dzielimy się naszą wiedzą.
Najlepszym kamieniem, z którego można wykonać blaty kuchenne, jest granit lub konglomerat kwarcowy, który występuje również w jasnych kolorach i jednolitej fakturze (dzięki czemu jest doskonałą alternatywą dla Corianu). Granit i konglomerat kwarcowy są bardzo twardymi i wytrzymałymi na wszelkie zarysowania materiałami. Na blaty kuchenne nie sprawdza się natomiast marmur, który szybko matowieje i zmienia kolory pod wpływem intensywnego używania na co dzień.


To zależy od rodzaju użytego materiału, my jednak proponujemy impregnację wszystkich blatów granitowych. Użycie dobrego impregnatu pozwala na wykonanie tej czynności raz na rok do 5 lat i standardową pielęgnację granitu. Konglomerat kwarcowy Santamargherita nie wymaga impregnacji.

W przypadku kuchni o bardziej nietypowych kształtach, blaty kuchenne z granitu lub konglomeratu wykonywane są w naszej firmie z kawałków materiału, starając się o jak najmniejszy ich podział. Dzięki zastosowaniu styku między nimi, szczelina łącząca kawałki jest niemal niewidoczna lub znajduje się w miejscu trudnym do zauważanie, jak pod rantem płyty kuchennej.

Tak, marmur może zostać zastosowany w łazience, jednak blat wykonany z niego będzie bezwzględnie wymagał zaimpregnowania przed użyciem.

Wykonane z marmuru lub konglomeratu schody mogą być równie śliskie, jak schody drewniane lakierowane. Dla większego bezpieczeństwa można zastosować na nich preparat antypoślizgowy lub wtopić specjalne paski antypoślizgowe (wykonane z gumy). Istnieje też możliwość wyfrezowania pasów antypoślizgowych w materiale typu granit czy konglomerat.

Najlepszym materiałem do wykonania schodów zewnętrznych jest granit piaskowany, płomieniowany lub groszkowany. W przypadku użycia granitu polerowanego, nasza firma proponuje jego wypłomieniowanie, dzięki czemu zminimalizowane zostaje niebezpieczeństwo pośliźnięcia się po deszczu lub opadach śniegu.

Elementy kamienne, jak granit czy konglomerat na co dzień powinny być czyszczone wodą z delikatnymi płynami. Raz na jakiś czas warto natomiast użyć specjalnych preparatów do czyszczenia, aby odświeżyć ich wygląd oraz poler.

Marmur chłonie wodę jak każdy kamień. Jeśli jest ona czysta - wyparuje, nie czyniąc żadnej szkody. Jeśli na powierzchnię marmuru zostaną wylane kolorowe płynu, ważne jest ich natychmiastowe usunięcie i czyszczenie powierzchni, która w przeciwnym wypadku może zabarwić się na stałe.

Tak, nasza firma oferuje wycinanie w marmurze otworów o różnych wielkościach i kształtach.

Starym, sprawdzonym, choć czasochłonnych sposobem oczyszczenia zabrudzonej woskiem płyty nagrobkowej jest kilkakrotne polanie jej wrzątkiem i pozostawienie reszty usunięcia go działaniu słońca. Na rynku znajdziemy obecnie także specjalne preparaty chemiczne usuwające plamy po wosku. Dla bezpieczeństwa warto na przyszłość ustawiać znicze na szklanych podstawkach.

Z marmuru można wykonać praktycznie każdy element wykończeniowy, poza blatami kuchennymi, które są dość intensywnie używane. Marmur użyty na posadzce może po kilku latach stracić początkowy poler, który mogą przywrócić firmy specjalizujące się w jego renowacji i przywracaniu pierwotnego wyglądu. Niektóre osoby cenią sobie wręcz taki "wytarty" marmur uznając, że "im jest starszy, tym szlachetniejszy". 

Jest to możliwe, choć wymaga dużej precyzji i najlepiej powierzyć tego typu prace specjalistycznym firmom. Warto mieć także kilka zapasowych płytek na wypadek uszkodzenia znajdujących się obok. 

To zależy od zastosowanego materiału. W firmie PRODMAR polecamy i proponujemy grubość 3 cm, która wygląda znacznie korzystniej w przypadku długich parapetów wykonanych z marmuru i granitu co gwarantuje ich wytrzymałość. Grubość 2-centymetrowa polecana jest przez nas w przypadku parapetów z konglomeratu kwarcowego zastosowanego do wnętrz nowoczesnych aby uzyskać efekt „lekkości”.Oczywiście. Firma PRODMAR specjalizuje się w różnych kształtach elementów wykończenia wnętrz, pozwalających na realizację szablonów i rysunków naszych klientów. 

Jest wręcz najlepszym wyborem dla ogrzewania podłogowego, kamienie naturalne świetnie się nagrzewają i samoczynnie utrzymują ciepło. Warto zaznaczyć, że tego typu podłogi wymagają zastosowania specjalnego kleju do podłóg z ogrzewaniem.

W przypadku prawidłowego montażu obudowy nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Marmur jest dość odpornym na zarysowania materiałem, choć może się zdarzyć taka sytuacja.

Tak, ale tylko kwarcowego, a nie na bazie marmuru.

Raczej nie – chociaż wszystko zależy od pod jakim upadną - stłucze się natomiast szklanka lub talerz. Kamienne blaty mogą zostać uszkodzone ciężkimi przedmiotami upuszczonymi pod odpowiednim kątem, co jest w praktyce dość trudne. 

Nie, jeśli jest położony na murze co najmniej połową swojej szerokości.

Nie, ale dla ochrony kamienia przed zaciekami z wody radzimy zastosować podstawki.

Jeśli są z trzech stron podparte o ścianę, nie jest to konieczne.

Płytki można ułożyć bez fazy, choć warto pamiętać, że łączenia ich będą minimalnie widoczne i wymagają fugowania.

Polecamy unikanie stosowania tępych narzędzi i ostrych noży na granitowym blacie czy z konglomeratu, bo nawet on może zostać w ten sposób uszkodzony – choć jest to dość trudne.

Do montażu parapetów kamiennych polecamy takie materiały, jak: - małorozprężalna pianka montażowa  - zaprawa klejowa (typu Ceresit) w kolorze białym (do jasnych parapetów marmurowych i konglomeratowych) lub szarym (granity i ciemne marmury).

Polecamy następujące sposoby:
- montaż na pręty - czyli wklejenie w materiał potrzebnej ich liczby. W takim przypadku półka będzie miała raczej funkcję wyłącznie dekoracyjną, bowiem wytrzyma tylko niewielkie obciążenia. 
- montaż na wsporniki – pozwalający na większe obciążanie i pełnienie funkcji użytkowej.


To zależy od zastosowanego materiłu. Polecana minimalna odległość w przypadku marmurów lub granitów wynosi 5 - 6 centymetrów, ale w takim przypadku wymaga zastosowania wzmocnienia blatu – tzw. zbrojenia. Przy konglomeracie kwarcowym Santamargherita możemy zmniejszyć tą odległość i nie wymaga ona stosowania wzmocnienia (materiał jest bardziej wytrzymały).